Стрелби на Графа

2K прочитания

Малко, но от сърце! Това е може би най-точното определение за тазгодишните стрелби с управляеми ракети на изтребителната авиация, проведени като част от Съвместните бойни стрелби по въздушни и надводни цели „Шабла 2020.

Или ако трябва да го кажем по друг начин, ще звучи така: „Тази година с един самолет, догодина с повече“. Причината – в момента е достигната или предстои скоро да се достигне върховата точка на (поредната) криза с поддържането на летателната годност на българските изтребители МиГ-29. Чакат се закъсняващи доставки на критични части и услуги за ремонт и възстановяване на летателната годност на самолетите, да се надяваме, че това ще стане факт през втората половина на годината. Доставките ще се изпълнят по договори по рамковото споразумение с РСК „МиГ“, чрез които ще се подобри положението, поне с малко и за няколко години. Повече информация по този въпрос ще може да прочетете скоро.

И затова сега се работи с това което, има – в случая достатъчно само за четири полета на спарката, борд 12, с отстрели на ракети с топлинна глава за самонасочване Р-60. Те се пускаха по две в залп над морето на полигон Шабла, с излитане от Граф Игнатиево, като продължителността на задачата беше около час. При нощните стрелби на 9 юни имаше забавяне, защото се изчакваше да се оправи лошото време в района на летището, докато в дневния етап времето в сутрешните часове на следващия ден то издържа и се развали чак след завършването на втората задача.

Отстрелите са пускове на ракети с изтекъл срок на съхранение, без да има мишена, за да се провери как сработва двигателя и дали са годни за по-нататъшна употреба (тоест за удължаване на ресурса по години). Две от задачите бяха изпълнени през нощта на 9 юни, а останалите две – през деня на 10 юни, ден за високопоставени гости на морския полигон, включително президента на републиката, Румен Радев, и министъра на отбраната, Красимир Каракачанов.

А иначе, освен летците, герои на събитието бяха оръжейниците на Графа, под вещото ръководство на майор Дилян Неделчев. Нощният етап включваше два екипажа. Първият беше с майор Стефан Гецов, със щурман капитан Кирил Гинев, а втория – капитан Димо Григоров, с щурман капитан Мартин Ветов. Дневния етап беше с участието на най-новите летци на МиГ-29, приучили се миналата година – капитаните Аспарух Пашов и Йордан Тонев, а техни щурмани бяха майор Валентин Терзиев и Димитър Метаксов.

Текст и снимки: Александър Младенов

Свързани теми

Предишна публикация
Флотските спецчасти проведоха парашутна подготовка
Следваща публикация
Първи полети със строеви F-35B на борда на HMS Queen Elizabeth
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Покупката на изтребители е фарс

През юли Словакия избра да купи 14 броя F-16 Block 70/72 на стойност от малко под €1,6 млрд. Ситуацията там придоби неочакван обрат, когато на 30 ноември 2018 г. словашкото МО съобщи, че е подписало договори за покупката, а по-късно същия ден министър-председателя на страната заяви, че тези договори са невалидни, защото не те не са били съгласувани. Индикациите, че вътре в коалиционното словашко правителство има много противоречия, включително и за покупката на изтребители, са много.

Ангола започва да получава Су-30

Ангола е получила своите първи два модернизирани изтребителя Су-30К. Това съобщава директора на 558-ми авиоремонтен завод в Барановичи, Беларус, цитиран от агенция Спутник.

Заместник-министър Запрянов смени версията за случилото се в Граф Игнатиево

Летателният състав в авиобаза Граф Игнатиево не знаел какво се случва с 10-те двигателя, които били доставени от Русия и това породило напрежението в базата. Такава версия изказа днес, 26 октомври 2017 г., заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Украинска жалба спря поръчката интегрираната логистична поддръжка за МиГ-29

Украинската държавна компания УКРИНМАШ е внесла през миналата седмица и днес, 19 декември 2017 г., е публикувана жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Жалбата е срещу решението на МО да стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за интегрирана логистична поддръжка за изтребителите МиГ-29. КЗК е първоинстанцонен орган за обжалване на решения по Закона за обществените поръчки (ЗОП), по чиито ред се провежда процедурата за МиГ-29.

Меню